W20LAC-P04MFG0-320S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W20LAC-P04MFG0-320S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Features :
Backshell, Strain Relief
Orientation :
A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
W20LAC-P
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5 A
IP Rating :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Contacts :
4 Contact
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
Brass
ODU USA
Number of Positions :
4
Product Status :
Active
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Mounting Feature :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Primary Material :
Metal
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
300V
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Style :
CABLE
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Brass
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size :
Datasheets
W20LAC-P04MFG0-320S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
W20LAC-P04MFG0-320S Overview
W20LAC-P04MFG0-320S Features
ODU MINI-SNAP? L series
W20LAC-P04MFG0-320S Applications
There are a lot of ODU
W20LAC-P04MFG0-320S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER