W11D2BH01-A7Z00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
W11D2BH01-A7Z00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Thickness :
0.813 mm to 3.175 mm
Switch Function :
On-Off
Current Rating (Amps) :
10A (DC)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Type :
Sealed Rocker Switch
Voltage Rating - DC :
12 V
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lamp Type :
LED
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current Rating :
10 A
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type, Color :
LED, Green
Mounting Style :
Panel Mount
IP Rating :
IP68
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Height :
54.91 mm
Housing Material :
Polyamide (PA)
Circuit :
SPST
Illumination Color :
Green
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Electrical Life :
100,000 Cycles
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC