VZH471M1CTR-0810CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VZH471M1CTR-0810CS
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Stock
478
In Stock :
478
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
Ratings :
Impedance :
150 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
16 V
Capacitance :
470 µF
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Package :
Strip
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VZH
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
SURGE VZH471M1CTR-0810CS
VZH 470 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.315" Dia (8.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD