VYK70-12IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VYK70-12IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR 3PH 3X28A 1200V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package / Case :
Module
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
43A
Surface Mount :
No
Current - On State (It (AV)) (Max) :
28A
HTS Code :
Hold Current :
200mA
Leakage Current (Max) :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A 600A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Voltage - Off State :
1.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
SCR
Case Connection :
Isolated
Mount :
Chassis Mount, Screw
Package Shape :
RECTANGULAR
Published :
Series :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Pins :
7
Configuration :
COMMON CATHODE, 3 ELEMENTS
IXYS Corporation
Number of SCRs, Diodes :
3 SCRs
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Base Product Number :
VYK70
JESD-30 Code :
R-XUFM-D11
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Holding Current-Max :
200 mA
Terminal Form :
Solder Lug
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
11
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Desc. of Quick-Connects :
Desc. of Screw Terminals :
Pbfree Code :
yes
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Number of Elements :
3
Package :
Bulk
Terminal Position :
UPPER
On-State Current-Max :
43000A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminals :
11
RMS Current (Irms) :
43A