VY2392M43Y5US6UV5
Mfr.Part #
VY2392M43Y5US6UV5
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
VY2
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Temperature Coefficient :
Y5U E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
No
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
440VAC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Formed Leads - Kinked
HTS Code :
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Capacitance :
3900pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2200
Datasheets
VY2392M43Y5US6UV5
Vishay VY2392M43Y5US6UV5
VY2 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc