VY2332M41Y5UG63V0
Mfr.Part #
VY2332M41Y5UG63V0
Description
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Temperature Coefficient :
Y5U E
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
HTS Code :
Voltage - Rated :
440VAC
Through Hole
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Multilayer :
No
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 2600
Length :
10.5mm
Capacitance :
3300pF
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Width :
5mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Datasheets
VY2332M41Y5UG63V0
Vishay VY2332M41Y5UG63V0
VY2 3300pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.413Dia 10.50mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
VY2332M41Y5UG63V0 Overview
Ceramic capacitor is 0.413Dia 10.50mm in size/dimension for this device.A RATED AC VOLTAGE (V): 2600 is also present on this ceramic capacitor.There is always a rated (AC) voltage of 250V when the component is in operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
VY2332M41Y5UG63V0 Features
a size/dimension of 0.413Dia 10.50mm
has rated (AC) voltage of 250V