VY1471M31Y5UG63V0
Mfr.Part #
VY1471M31Y5UG63V0
Description
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated DC :
500V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Dielectric :
Y5U
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Size Code :
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
VY1
Voltage - Rated AC :
500V
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
8mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Through Hole
Weight :
528.208315mg
Multilayer :
No
Lead Length :
30mm
X1, Y1
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Thickness :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
470pF
Datasheets
VY1471M31Y5UG63V0
Vishay VY1471M31Y5UG63V0
VY1 470pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
VY1471M31Y5UG63V0 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Moreover, there is a RATED AC VOLTAGE (V): 500 on this ceramic capacitor.A component runs at 250V rated (AC) voltage (URac).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5U E.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10mm.
VY1471M31Y5UG63V0 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V