VX7805-500-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VX7805-500-W
Manufacturer
Bel
Description
DC/DC CONVERTER +/-5V
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Voltage - Input (Max) :
36V
Size / Dimension :
0.45Lx0.35W x 0.69 H 11.5mmx9.0mmx17.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VX78-500-W
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
90%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current - Output (Max) :
500mA 300mA
Approval Agency :
CE
Voltage - Output 1 :
5V -5V
Type :
Linear Regulator Replacement
Datasheets
VX7805-500-W
Bel VX7805-500-W
VX7805-500-W datasheet pdf and DC DC Converters product details from CUI Inc. stock available at
Description:
The CUI VX7805-500-W is a non-isolated DC-DC converter that provides a regulated output voltage of 6.5 to 3.3 V with a maximum output current of 0.5 A. It is designed to provide a reliable and efficient power solution for a wide range of applications.
Features:
• Input voltage range: 4.5 to 14 V
• Output voltage range: 6.5 to 3.3 V
• Output current: 0.5 A
• Efficiency: Up to 85%
• Operating temperature range: -40°C to +85°C