VX40M120CHM3/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VX40M120CHM3/P
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
40A,120V,TRENCH SCHOTTKY RECT.
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Supplier Device Package :
TO-220AB
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550 μA @ 120 V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package :
Tube
Datasheets
VX40M120CHM3/P
Vishay VX40M120CHM3/P
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 175°C TO-220-3 Through Hole
VX40M120CHM3/P Overview
VX40M120CHM3/P Features
VX40M120CHM3/P Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VX40M120CHM3/P applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23