VWO80-12IO7
Mfr.Part #
VWO80-12IO7
Description
MODULE AC CTLR 3PH 1200V PWS-F
On-State Current-Max :
37000A
RMS Current (Irms) :
59A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Off State :
1.2 kV
Holding Current-Max :
150 mA
Pin Count :
Product Status :
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1100 A
Leakage Current (Max) :
5mA
Chassis Mount, Screw
Min Operating Temperature :
-40 °C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Max Operating Temperature :
125 °C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
37A
Reverse Voltage :
1.2kV
3-Phase Controller - All SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A 1100A
RMS On-state Current-Max :
59 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
59A
Published :
Hold Current :
150mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Desc. of Screw Terminals :
6G-3MT1-3MT2
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200 V