VWO40-16IO7
Mfr.Part #
VWO40-16IO7
Description
MODULE AC CTLR 3PH 1600V PWS-F
Base Product Number :
VWO40
RMS On-state Current-Max :
29 A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1 V
Voltage - Off State :
1.6 kV
Desc. of Quick-Connects :
Holding Current-Max :
150 mA
Desc. of Screw Terminals :
6G-3MT1-3MT2
Reverse Voltage :
1.6kV
Pbfree Code :
yes
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
18A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 450A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Hold Current :
150mA
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
RMS Current (Irms) :
29A
Leakage Current (Max) :
5mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
On-State Current-Max :
18000A
Chassis Mount, Screw
JESD-30 Code :
R-XUFM-X12
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
450 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
29A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V