VWO36-14IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VWO36-14IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CTLR 3PH 1400V ECOPAC1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package / Case :
Module
Number of Terminations :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
1.4 kV
Leakage Current (Max) :
5mA
Reverse Voltage :
1.4kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
320 A
Trigger Device Type :
SCR
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of SCRs, Diodes :
6 SCRs
IXYS Corporation
On-State Current-Max :
18000A
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Product Status :
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
320A 350A
Base Part Number :
VWO
Published :
RMS Current (Irms) :
28A
Number of Terminals :
12
RMS On-state Current-Max :
28 A
Configuration :
3 BANKS, ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
28A
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
18A
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
JESD-30 Code :
R-XUFM-X12
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1 V
Number of Pins :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
Desc. of Quick-Connects :
6G-6AK
Factory Lead Time :
25 Weeks
Terminal Position :
UPPER
Package :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
6
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
VWO36
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Series :
Desc. of Screw Terminals :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Holding Current-Max :
100 mA
Surface Mount :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
Fast
Structure :
3-Phase Controller - All SCRs
Hold Current :
100mA