VUO50-14NO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VUO50-14NO3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
FO-F-B
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 58A FO-F-B
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
58A
Pin Count :
7
Packaging :
Bulk
Series :
Base Product Number :
VUO50
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Mounting Type :
Chassis Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Solder Lug
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9V @ 150A
Number of Elements :
1
IXYS
Width :
31.6mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 1400V
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2000
Package / Case :
FO-F-B
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Surge Current :
500A
Package :
Bulk
Number of Terminations :
5
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1400 V
Base Part Number :
VUO50
Diode Type :
Three Phase
Peak Non-Repetitive Surge Current :
525A
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminals :
5
Supplier Device Package :
Average Rectified Current :
58A
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Phases :
3
JESD-30 Code :
R-XUFM-D5
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Length :
63mm
Height :
21mm
Forward Voltage :
1.9V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
415 A
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4kV
Output Current-Max :
75 A
Number of Pins :
7
Surface Mount :
No
Datasheets
VUO50-14NO3
Littelfuse VUO50-14NO3
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 300μA @ 1400V 1.9V @ 150A 5-Termination 3-Phase FO-F-B Bulk
VUO50-14NO3 Overview
Bridge rectifier has 7 pins.By using the base part number VUO50, we can identify a number of related components.Basically, it is a FO-F-B package-type electronic component.Monitoring the reverse leakage current and not allowing it to exceed300μA is necessary.There is no mounting method for the device.At -40°C~125°C TJ, it operates normally.In terms of output voltage, 75 A is the maximum voltage that can be supported.Monitor surge current and prevent it from exceeding 500A.
VUO50-14NO3 Features
7 pin count
FO-F-B package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
the maximum output voltage of 75 A
VUO50-14NO3 Applications
There are a lot of IXYS
VUO50-14NO3 applications of bridge rectifiers.
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A