VUJ101M1CTR-0810S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VUJ101M1CTR-0810S
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Series :
VUJ
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Capacitance :
100 µF
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 150°C
Voltage - Rated :
16 V
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
110 mA @ 100 kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ratings :
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Package :
Strip
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Datasheets
VUJ101M1CTR-0810S
SURGE VUJ101M1CTR-0810S
VUJ 100 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.315" Dia (8.00mm) -55°C ~ 150°C Polar Radial, Can - SMD