VTVS8V5GSMF-HM3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VTVS8V5GSMF-HM3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.5VWM 13.5VC DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
Package / Case :
DO-219AB
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
29.1A
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
9.8V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Capacitance @ Frequency :
1270pF @ 1MHz