VTO39-08HO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VTO39-08HO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC1
Datasheet
Download
Description
RECT BRIDGE 3PH 800V ECO-PAC1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Technology :
Si
Series :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Brand :
IXYS
Mount :
Chassis Mount, Screw
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Chassis Mount
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
210 A
Package Shape :
RECTANGULAR
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Product Status :
Active
Leakage Current (Max) :
5mA
RMS On-state Current-Max :
25.12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
RoHS :
Compliant
Base Part Number :
VTO
Case Connection :
Isolated
Product Type :
SCR Modules
Number of Pins :
11
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Mounting Style :
Screw Mount
Current Rating :
39A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Base Product Number :
VTO39
Product Category :
SCR Modules
Number of Elements :
6
Structure :
Bridge, 3-Phase - All SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A 210A
Holding Current-Max :
50 mA
HTS Code :
Number of Terminals :
11
JESD-30 Code :
R-XUFM-X11
DC Gate Trigger Current-Max :
25 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.5 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
On-State Current-Max :
16000A
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
Trigger Device Type :
SCR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
800V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
39A
Configuration :
3 PHASE BRIDGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Circuit Type :
SCR
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Published :
Package / Case :
ECO-PAC1
Hold Current :
50mA
Number of SCRs, Diodes :
6 SCRs
Terminal Position :
UPPER
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V