VTM48RP015T050AB1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VTM48RP015T050AB1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VI Chip® VTM®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
6 (Time on Label)
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Type :
Voltage Transformation Module
Size / Dimension :
0.89Lx0.33W x 0.18 H 22.6mmx8.4mmx4.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
4.572mm
Power (Watts) :
75W
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
52V
Efficiency :
90.4%
Packaging :
Bulk
Max Output Current :
50A
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Input (Min) :
0V
Package / Case :
Module
Voltage - Output 1 :
1.5V
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
75W
Datasheets
VTM48RP015T050AB1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD