VSM-2S4APD50-Q3
Mfr.Part #
VSM-2S4APD50-Q3
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VSM-2 SERIES: 4 MM SMOOTH BARREL
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Configuration :
PNP - Light-ON
Connection Method :
Connector
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Adjustment Type :
Package :
Box
Response Time :
500μs
Maximum Operating Temperature :
+ 65 C
Light Source :
Red (630nm)
Ingress Protection :
IP67
Sensing Method :
Diffuse
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Sensing Distance :
1.969" (50mm)
Product Status :
Active
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Cable Length :
Series :
VSM-2
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C
Datasheets
VSM-2S4APD50-Q3
10V ~ 30V VSM-2 Series - Diffuse -25°C ~ 65°C
VSM-2S4APD50-Q3 Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -25°C ~ 65°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V ~ 30V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 500μs. Photoelectric sensors should have their supply voltage set to zero for optimum efficiency.
VSM-2S4APD50-Q3 Features
Sensing Distance: 1.969" (50mm)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 65°C