VSM-2S4APD100-2M
Mfr.Part #
VSM-2S4APD100-2M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VSM-2 SERIES: 4 MM SMOOTH BARREL
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Light Source :
Red (630nm)
Output Configuration :
PNP - Light-ON
Series :
VSM-2
Response Time :
500μs
Package :
Box
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Sensing Method :
Diffuse
Cable Length :
78.74" (2m)
Sensing Distance :
3.937" (100mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 65 C
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C
Connection Method :
CABLE
Ingress Protection :
IP67
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Adjustment Type :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Datasheets
VSM-2S4APD100-2M
10V ~ 30V VSM-2 Series - Diffuse -25°C ~ 65°C
VSM-2S4APD100-2M Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -25°C ~ 65°C. In order for these electronic components to work, they should be given 10V ~ 30V voltage. For photoelectric sensors, 500μs is considered an ideal response time. Photoelectric sensors should be supplied with 10 VDC to 30 VDC voltage for best performance.
VSM-2S4APD100-2M Features
Sensing Distance: 3.937" (100mm)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 65°C