VSM-2M5APD10-Q3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSM-2M5APD10-Q3
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VSM-2 SERIES: 5 MM THREADED BARR
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Package :
Box
Sensing Method :
Diffuse
Response Time :
500μs
Light Source :
Red (630nm)
Adjustment Type :
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C
Cable Length :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 65 C
Connection Method :
Connector
Series :
VSM-2
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Output Configuration :
PNP - Light-ON
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Datasheets
VSM-2M5APD10-Q3
10V ~ 30V VSM-2 Series - Diffuse -25°C ~ 65°C
VSM-2M5APD10-Q3 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -25°C ~ 65°C. Electronic components require a voltage of 10V ~ 30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 500μs. The photoelectric sensor supply voltage should be set to 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
VSM-2M5APD10-Q3 Features
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 65°C