VSM-2M5AND10-Q3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSM-2M5AND10-Q3
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VSM-2 SERIES: 5 MM THREADED BARR
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Response Time :
500μs
Sensing Method :
Diffuse
Cable Length :
Package :
Box
Ingress Protection :
IP67
Light Source :
Red (630nm)
Connection Method :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Series :
VSM-2
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Adjustment Type :
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 65 C
Output Configuration :
NPN - Light-ON
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Datasheets
VSM-2M5AND10-Q3
10V ~ 30V VSM-2 Series - Diffuse -25°C ~ 65°C
VSM-2M5AND10-Q3 Overview
Ensure reliable performance by setting the photoelectric sensor's temperature to -25°C ~ 65°C. It is necessary to provide these electronic components with a voltage of 0 to make them work in a circuit or system. Photoelectric sensors have an ideal response time of 500μs. For best performance, set the photoelectric sensor's supply voltage to 10 VDC to 30 VDC.
VSM-2M5AND10-Q3 Features
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C ~ 65°C