VSKT250-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSKT250-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet
Download
Description
SCR DBL HISCR 800V 230A MAGNAPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Hold Current :
500mA
Number of Pins :
7
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
555A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
555A
Structure :
Series Connection - All SCRs
Base Part Number :
KT250
Circuit Type :
SCR
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Operating Temperature :
130°C
Mount :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8500A 8900A
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Current Rating :
250A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Voltage - Off State :
800V