VSKD320-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSKD320-20
Manufacturer
Vishay
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
50mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Max Reverse Voltage (DC) :
2kV
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 2000V
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
320A
Max Surge Current :
10.58kA
Mount :
Chassis Mount
Reverse Voltage :
2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
MAGN-A-PAK®
Average Rectified Current :
320A
Published :
Base Part Number :
KD320
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
VSKD320-20
Vishay VSKD320-20
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 320A 2kV-DC 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
VSKD320-20 Overview
Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 10.58kA.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 50mA.
VSKD320-20 Features
a peak voltage of 50mA
a reverse voltage peak of 50mA
VSKD320-20 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSKD320-20 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23