VSB3200-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSB3200-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-201AD, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diode Type :
Schottky
Series :
TMBS®
Forward Current :
3A
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Forward Voltage :
1.2V
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Supplier Device Package :
DO-201AD
Published :
Number of Pins :
2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reverse Current :
60μA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 200V
Average Rectified Current :
3A
Capacitance @ Vr, F :
175pF @ 4V 1MHz
Element Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
90A
Datasheets
VSB3200-M3/73
Vishay VSB3200-M3/73
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 3A -40°C~150°C 60μA @ 200V Tape & Box (TB) DO-201AD, Axial Through Hole
VSB3200-M3/73 Overview
The average rectified current for this device is 3A volts.When the forward current reaches 3A, it is allowed.A data chart shows that the peak reverse is 60μA in the datasheets.
VSB3200-M3/73 Features
an average rectified current of 3A volts
the peak reverse is 60μA
VSB3200-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSB3200-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB