VSB2200S-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSB2200S-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 2A 200V AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
40A
Average Rectified Current :
2A
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.23V @ 2A
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reverse Current :
40μA
Capacitance @ Vr, F :
110pF @ 4V 1MHz
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TMBS®
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Diode Type :
Schottky
Mount :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
2A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Datasheets
VSB2200S-M3/73
Vishay VSB2200S-M3/73
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.23V @ 2A -40°C~150°C 40μA @ 200V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
VSB2200S-M3/73 Overview
For this device, the average rectified current is 2A volts.In this case, forward current can reach 2A.Based on the data chart, the peak reverse is 40μA.
VSB2200S-M3/73 Features
an average rectified current of 2A volts
the peak reverse is 40μA
VSB2200S-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSB2200S-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB