VS1RP5CV20Q
Mfr.Part #
VS1RP5CV20Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VS1 SERIES: CONVERGENT; FOCAL PO
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Response Time :
1ms
RoHS :
Compliant
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Adjustment Type :
Series :
VS1
Connection Method :
Connector
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Package :
Box
Cable Length :
Light Source :
Red (630nm)
Product Status :
Active
Ingress Protection :
NEMA 3 IEC, IP54
Output Configuration :
PNP - Dark-ON
Sensing Method :
Convergent
Datasheets
VS1RP5CV20Q
10V ~ 30V VS1 Series - Convergent -20°C ~ 55°C
VS1RP5CV20Q Overview
Photoelectric sensors should be set at -20°C ~ 55°C for reliable performance. To make these electronic components work, they should be supplied with 10V ~ 30V voltage. Sensors with a response time of 1ms are ideal.
VS1RP5CV20Q Features
Sensing Distance: 0.787" (20mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C