VS1AN5C10Q
Mfr.Part #
VS1AN5C10Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
VS1 SERIES: INFRARED CONVERGENT;
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Configuration :
NPN - Light-ON
Response Time :
1ms
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Cable Length :
Light Source :
Infrared (865nm)
Series :
VS1
Product Status :
Active
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Adjustment Type :
Package :
Box
Sensing Method :
Convergent
Ingress Protection :
NEMA 3 IEC, IP54
Connection Method :
Connector
Datasheets
VS1AN5C10Q
10V ~ 30V VS1 Series - Convergent -20°C ~ 55°C
VS1AN5C10Q Overview
To make sure the photoelectric sensor works, set its temperature to zero. In order for these electronic components to function, the voltage should be set to 10V ~ 30V within the circuit or system. It's ideal for photoelectric sensors to have a response time of 1ms.
VS1AN5C10Q Features
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C