VS-VSKV250-08PBF
Mfr.Part #
VS-VSKV250-08PBF
Package / Case
MAGN-A-PAK
Description
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK
Thyristors - SCRs - Modules
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
555A
Trigger Device Type :
SCR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Structure :
Common Anode - All SCRs
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8500A 8900A
Circuit Type :
SCR
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Mount :
Chassis Mount
Package / Case :
MAGN-A-PAK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Hold Current :
500mA
Voltage - Off State :
800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current Rating :
250A
Packaging :
Bulk
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA