VS-VSKU162/12PBF
Mfr.Part #
VS-VSKU162/12PBF
Package / Case
INT-A-PAK (3)
Description
SCR MODULE 1200V 355A INTAPAK
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4870A 5100A
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) :
160A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Package / Case :
INT-A-PAK (3)
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
355A