VS-VSKT250-04PBF
Mfr.Part #
VS-VSKT250-04PBF
Package / Case
MAGN-A-PAK
Description
MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK
Thyristors - SCRs - Modules
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
MAGN-A-PAK
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
555A
Pbfree Code :
yes
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
RMS Current (Irms) :
555A
Structure :
Series Connection - All SCRs
Hold Current :
500mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
7
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8500A 8900A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Weight :
499.858792g
Current Rating :
250A