VS-VSKN91/12
Mfr.Part #
VS-VSKN91/12
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - Hold (Ih) (Max) :
250mA
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Circuit Type :
Diodes
Published :
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A 2094A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current Rating :
95A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Chassis Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RMS Current (Irms) :
210A
Hold Current :
250mA