VS-VSKL41/14
Mfr.Part #
VS-VSKL41/14
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Description
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK
Hold Current :
200mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current Rating :
45A
RMS Current (Irms) :
100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
850A 890A
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Circuit Type :
Diodes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100A
Radiation Hardening :
No
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA