VS-VSKL250-16PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-VSKL250-16PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MAGN-A-PAK
Datasheet
Download
Description
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Hold Current :
500mA
Circuit Type :
SCR
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8500A 8900A
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
400V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RMS Current (Irms) :
555A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Package / Case :
MAGN-A-PAK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Trigger Device Type :
SCR
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current Rating :
250A
Weight :
499.858792g
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ