VS-VSKH91/16
Mfr.Part #
VS-VSKH91/16
Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
1 SCR, 1 Diode
Number of Pins :
5
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current Rating :
95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A 2094A
Hold Current :
250mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
210A
RMS Current (Irms) :
210A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
SCR
Circuit Type :
Diodes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Radiation Hardening :
No
Current - Hold (Ih) (Max) :
250mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV