VS-VSKH71/14
Mfr.Part #
VS-VSKH71/14
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Description
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK
Thyristors - SCRs - Modules
Mount :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1300A 1360A
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
75A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
165A
Hold Current :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
RMS Current (Irms) :
165A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V