VS-VSKH250-14PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-VSKH250-14PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MAGN-A-PAK (3)
Datasheet
Download
Description
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Trigger Device Type :
SCR
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Mount :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8500A 8900A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Current Rating :
250A
Packaging :
Bulk
Package / Case :
MAGN-A-PAK (3)
Circuit Type :
SCR
Pbfree Code :
yes
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Hold Current :
500mA
RMS Current (Irms) :
555A
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA