VS-T70HF20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-T70HF20
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-55 T-Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 70A D-55
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Published :
Diode Type :
Standard
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
150°C
Average Rectified Current :
70A
Reverse Voltage :
200V
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Forward Current :
70A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Package / Case :
D-55 T-Module
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15mA @ 200V
Element Configuration :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Max Surge Current :
1.25kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Current Rating :
70A
Number of Pins :
55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
D-55
Peak Reverse Current :
15mA
Forward Voltage :
1.35V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
VS-T70HF20
Vishay VS-T70HF20
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 15mA @ 200V Bulk D-55 T-Module Chassis Mount
VS-T70HF20 Overview
A reasonable reverse voltage is 200V.The average rectified current for this device is 70A volts.When the forward current reaches 70A, it is allowed.Having a current rating of 70A, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.The maximum surge current is 1.25kA.A data chart shows that the peak reverse is 15mA in the datasheets.
VS-T70HF20 Features
an average rectified current of 70A volts
a current rating of 70A
the peak reverse is 15mA
VS-T70HF20 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-T70HF20 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB