VS-STPS20L15GL-M3
Mfr.Part #
VS-STPS20L15GL-M3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO263AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Current-Max :
10000μA
Capacitance @ Vr, F :
2000pF @ 5V 1MHz
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 15V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
330A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Case Connection :
CATHODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410mV @ 19A
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
VS-STPS20L15GL-M3
Vishay VS-STPS20L15GL-M3
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 410mV @ 19A -40°C~150°C 10mA @ 15V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-STPS20L15GL-M3 Overview
VS-STPS20L15GL-M3 Features
an average rectified current of 20A volts
A maximum reverse current of 10000μA
VS-STPS20L15GL-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-STPS20L15GL-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB