VS-STPS20L15D-M3
Mfr.Part #
VS-STPS20L15D-M3
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Stock
975
In Stock :
975
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Supplier Device Package :
TO-220AC
Capacitance @ Vr, F :
2000pF @ 5V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
520mV @ 40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 15V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Datasheets
VS-STPS20L15D-M3
Vishay VS-STPS20L15D-M3
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 520mV @ 40A -55°C~125°C 10mA @ 15V TO-220-2 Through Hole
VS-STPS20L15D-M3 Overview
VS-STPS20L15D-M3 Features
VS-STPS20L15D-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-STPS20L15D-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB