VS-ST730C14L1L
Mfr.Part #
VS-ST730C14L1L
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Description
SCR 1.4KV 2000A B-PUK
RMS Current (Irms) :
2kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
15000A 15700A
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.62V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Current - Off State (Max) :
80mA
Hold Current :
600mA
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
2000A
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
990A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
VS-ST730C14L1L
Vishay VS-ST730C14L1L
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.62V-On State (Vtm) (Max) 80mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, B-PUK Chassis Mount
VS-ST730C14L1L Overview
RMS current describes the current's average strength, regardless of its direction, and it has RMS current (Irms) of 2kA.Repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage a diode can withstand while operating in reverse-bias mode, and this device's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.4kV.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.
VS-ST730C14L1L Features
its RMS current (Irms) is 2kA
its current can be 600mA