VS-ST700C18L1
Mfr.Part #
VS-ST700C18L1
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Description
SCR 1.8KV 1857A B-PUK
Product Category :
Thyristors - SCRs
Length :
58.5mm
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13200A 13800A
Current - Off State (Max) :
80mA
Circuit Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Mount :
Chassis Mount, Screw
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Current Rating :
910A
ECCN Code :
EAR99
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1857A
Radiation Hardening :
No
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Hold Current :
600mA
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Height :
27mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.8V
RMS Current (Irms) :
1.857kA
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Width :
58.5mm
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Datasheets
VS-ST700C18L1
Vishay VS-ST700C18L1
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.8V-On State (Vtm) (Max) 80mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, B-PUK Chassis Mount
VS-ST700C18L1 Overview
VS-ST700C18L1 Features
its RMS current (Irms) is 1.857kA
its current can be 600mA