VS-ST700C12L0L
Mfr.Part #
VS-ST700C12L0L
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Description
SCR 1.2KV 1857A B-PUK
Product Category :
Thyristors - SCRs
Reach Compliance Code :
Unknown
Hold Current :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Published :
RMS Current (Irms) :
1.857kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Trigger Device Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Current - Off State (Max) :
80mA
Chassis Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
SCR Type :
Standard Recovery
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - On State (It (AV)) (Max) :
910A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1857A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13200A 13800A
Datasheets
VS-ST700C12L0L
Vishay VS-ST700C12L0L
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.8V-On State (Vtm) (Max) 80mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, B-PUK Chassis Mount
VS-ST700C12L0L Overview
Despite its direction, the RMS current (Irms) describes the average strength of the current.Its maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.2kV, meaning it can withstand the maximum amount of voltage in reverse-bias mode.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.
VS-ST700C12L0L Features
its RMS current (Irms) is 1.857kA
its current can be 600mA