VS-ST330S16P0PBF
Mfr.Part #
VS-ST330S16P0PBF
Description
SCR 1.6KV 520A TO209AE
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7570A 7920A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
330A
Voltage - Off State :
1.6kV
Current - Off State (Max) :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Hold Current :
600mA
RMS Current (Irms) :
520A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.52V
Datasheets
VS-ST330S16P0PBF
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.52V-On State (Vtm) (Max) 50mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST330S16P0PBF Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 1.6kV, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 1.6kV.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 600mA.
VS-ST330S16P0PBF Features
its RMS current (Irms) is 520A
its current can be 600mA