VS-ST330S12P0
Mfr.Part #
VS-ST330S12P0
Description
SCR 1.2KV 520A TO209AE
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
3
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
330A
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
RMS Current (Irms) :
520A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9000A 9420A
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Off State (Max) :
50mA
Hold Current :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Package / Case :
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Base Part Number :
ST330S
Datasheets
VS-ST330S12P0
Vishay VS-ST330S12P0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.52V-On State (Vtm) (Max) 50mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST330S12P0 Overview
VS-ST330S12P0 Features
its RMS current (Irms) is 520A
its current can be 600mA