VS-ST330S08P0
Mfr.Part #
VS-ST330S08P0
Description
SCR 800V 520A TO209AE
Voltage - Off State :
800V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Hold Current :
600mA
Base Part Number :
ST330S
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Number of Pins :
4
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Mount :
Chassis, Stud
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
330A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.52V
Current - Off State (Max) :
50mA
RMS Current (Irms) :
520A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9000A 9420A
Datasheets
VS-ST330S08P0
Vishay VS-ST330S08P0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.52V-On State (Vtm) (Max) 50mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST330S08P0 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 800V, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 800V.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 600mA.
VS-ST330S08P0 Features
its RMS current (Irms) is 520A
its current can be 600mA