VS-ST330S04P1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-ST330S04P1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 400V 520A TO209AE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of Pins :
4
Trigger Device Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Hold Current :
600mA
Voltage - Off State :
400V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Current - On State (It (AV)) (Max) :
330A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7570A 7920A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Chassis, Stud
SCR Type :
Standard Recovery
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.52V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
520A
Published :
Current - Off State (Max) :
50mA
Datasheets
VS-ST330S04P1
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.52V-On State (Vtm) (Max) 50mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST330S04P1 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 520A.A diode's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage it can withstand in reverse-bias mode, and the Vrrm value for this device is 400V.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 600mA.
VS-ST330S04P1 Features
its RMS current (Irms) is 520A
its current can be 600mA