VS-ST300S20P0PBF
Mfr.Part #
VS-ST300S20P0PBF
Description
SCR 2KV 470A TO209AE
Stock
22
In Stock :
22
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.66V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8000A 8380A
Published :
2011
Current - Off State (Max) :
30mA
RMS Current (Irms) :
470A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mount :
Chassis Mount, Stud
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
600mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
300A
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
ST300S
Voltage - Off State :
2kV
Datasheets
VS-ST300S20P0PBF
Vishay VS-ST300S20P0PBF
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.66V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST300S20P0PBF Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 470A.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 600mA.
VS-ST300S20P0PBF Features
its RMS current (Irms) is 470A
its current can be 600mA