VS-ST300S12P0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-ST300S12P0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 470A TO209AE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
TO-209AE, TO-118-4, Stud
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Voltage - Off State :
1.2kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.66V
Current Rating :
300A
Forward Voltage :
1.66V
Base Part Number :
ST300S
Trigger Device Type :
SCR
Mount :
Chassis, Stud
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
RMS Current (Irms) :
470A
Packaging :
Bulk
Current - Off State (Max) :
30mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
SCR Type :
Standard Recovery
Weight :
534.785404g
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8000A 8380A
Hold Current :
600mA
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VS-ST300S12P0
Vishay VS-ST300S12P0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.66V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AE, TO-118-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST300S12P0 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 1.2kV, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 1.2kV.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 600mA.As this thyristor has 1.66V forward voltage, it requires no voltage to get current flowing across it.
VS-ST300S12P0 Features
its RMS current (Irms) is 470A
its current can be 600mA
this thyristors has 1.66V forward voltage