VS-ST230C16C1L
Mfr.Part #
VS-ST230C16C1L
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Description
SCR 1.6KV 780A A-PUK
Hold Current :
600mA
Number of Pins :
2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4800A 5000A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
SCR
Reach Compliance Code :
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.69V
Current - Off State (Max) :
30mA
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
SCR Type :
Standard Recovery
Voltage - Off State :
1.6kV
RMS Current (Irms) :
780A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
410A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
VS-ST230C16C1L
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.69V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AB, A-PUK Chassis Mount
VS-ST230C16C1L Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 780A.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 1.6kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 600mA.
VS-ST230C16C1L Features
its RMS current (Irms) is 780A
its current can be 600mA