VS-ST230C16C0
Mfr.Part #
VS-ST230C16C0
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Description
SCR 1.6KV 780A A-PUK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Hold Current :
600mA
Base Part Number :
ST230C*C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Current - Off State (Max) :
30mA
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.69V
Width :
35.0012mm
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Mount :
Chassis Mount, Screw, Stud
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
RMS Current (Irms) :
780A
Chassis Mount
Length :
42mm
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5700A 5970A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
780A
Height :
247.4976mm
Current Rating :
410A
Circuit Type :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Datasheets
VS-ST230C16C0
Vishay VS-ST230C16C0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.69V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AB, A-PUK Chassis Mount
VS-ST230C16C0 Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 780A.The maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage that a diode can sustain in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.
VS-ST230C16C0 Features
its RMS current (Irms) is 780A
its current can be 600mA